Za vrijeme studija oduševljavala me knjiga Uskrsnuće riječi ruskog teoretičara Viktora Šklovskog. Danas kad su akademski tekstovi uglavnom suhi, uniformni i citiraju do besvijesti, teško je zamisliti da bi netko teorijsku knjigu započeo kao Šklovski - ovakvom prvom rečenicom: Nikada ne znaš kako da počneš knjigu. Možda sam već tada slutila da će mi pisanje kritika služiti razmišljanju i postavljanju pitanja, umjesto da u tekstovima nudim neke gotove odgovore?
Viktor Šklovski (1893. - 1984.) je bio jedna nevjerojatna pojava - svestran, pomalo ekscentričan, pripadnik ruskih formalista. Ta je škola - sa svojim fokusom na formu, na jezik, dakle na pitanje kako je nešto napisano - jako utjecala na moj cjelokupni doživljaj književnosti. Uvijek me više zanima kako je knjiga napisana nego o čemu govori. Važan mi je i termin očuđenja koji je skovao upravo Šklovski - naime, književnost nam često omogućuje da nešto obično, sto puta viđeno, doživimo s neke druge strane, i da zbog toga o normalnim pojavama počnemo zaista razmišljati.
Ovdje želim preporučiti njegovu knjigu Tehnika spisateljskog zanata (prev. Ivo Alebić, Sandorf) o kojoj se raspravljalo na čitateljskoj radionici Kabinet čuda u svibnju 2025.
Tehnika spisateljskog zanata je prvi put je izašla u sovjetskoj Rusiji 1927., to je bilo vrijeme kad je država puno ulagala u opismenjavanje radnika i seljaka - pa je ovo bio samo jedan od mnogih priručnika za pisanje. S obzirom na godinu izdanja, nevjerojatno je aktualna i univerzalna - Šklovski primjerice upozorava da svatko tko piše mora puno i pomno čitati tuđe tekstove, da nema pisanja bez velikog rada, truda i redigiranja vlastitog teksta te da treba pisati jednostavno, ali pomno birati riječi i stalno nadograđivati vlastiti vokabular. Uvijek piše jednostavno, a postiže filozofsku dubinu. Ako želite znati više o Šklovskom i njegovom načinu razmišljanja, pročitajte i njegovu autobiografiju Sentimentalno putovanje (prev. Ivana Peruško, Fraktura).
Tehnika spisateljskog zanata je prva teorijska knjiga o kojoj smo raspravljali na Kabinetu čuda - ali eksperiment je posve uspio jer nam se većinom svidjela - pa ćemo takve knjige uzimati i ubuduće. Često čitam teoriju književnosti, kao i razne knjige o čitanju i pisanju - one kao da sadrže kulise same književnosti, omogućuju mi da književne tekstove lakše seciram i dubinski analiziram.
Pogledajte preporuku za čitanje Tehnike spisateljskog zanata:
Što se tiče priručnika za pisanje, uz
Tehniku spisateljskog zanata preporučujem i knjigu
Stephena Kinga O pisanju (prev.
Dado Čakalo,
Lumen 2024.) o kojoj sam pisala dok još nije bila prevedena kod nas. Moj tekst
možete pročitati ovdje.
Kabinet čuda organizira udruga Blaberon u suradnji s Knjižarom Fraktura. Vodi ga Marija Ott Franolić koja ga je i osmislila, a financijski ga podupire Grad Zagreb.
--- Marija ---
Primjedbe
Objavi komentar