Statistike nam kazuju da je u Hrvatskoj u osnovnim školama maltretirano čak 30% učenika, a u srednjima "samo" 13%. Takvi su podaci dovoljni da se zabrinemo i pokušamo bolje razumjeti vršnjačko nasilje - ne bismo li ga lakše spriječili. Pa iako književnost možda ne rješava direktno ovakve probleme, svakako nam može pomoći da o njima suvislije razmišljamo. Zato jako preporučujem roman "Heaven" japanske spisateljice Mieko Kawakami (prev. Vojo Šindolić, Vuković & Runjić 2023.) o kojem se raspravljalo na čitateljskoj radionici Kabinet čuda u travnju 2025.
"Heaven" je roman o odrastanju dvoje četrnaestogodišnjaka koje maltretiraju učenici iz razreda. Osim teme nasilja, roman govori i o prijateljstvu, osjećaju pripadanja koje je u pubertetu toliko važno, o odnosu s roditeljima i o onome što nas čini jedinstvenima.
U preporuci spominjem i knjigu Nataše Govedić "Pohvala odriješenim rukama: odvažna čitanja i kritičke pedagogije" (Naklada Ljevak, 2024.) - koju jako preporučujem za čitanje i neovisno o temi nasilja, jer to je jedna od najboljih knjiga o različitim vrstama čitanja koju sam ikad čitala. No u kontekstu romana "Heaven" koji govori o nasilju u prostoru škole, "Pohvala odriješenim rukama" je važna jer je Nataša Govedić cijelo jedno poglavlje knjige posvetila strahu u obrazovnom sustavu.
Preporučila sam i roman "Kad ponestane vremena" Eline Hirvonen (prev. Boris Vidović, Naklada Ljevak, 2023.) koji o nasilju govori na jedan drugačiji, ali svakako aktualan i zanimljiv način. O romanu Eline Hirvonen smo na Kabinetu čuda raspravljali ranije, i preporuku za čitanje tog nevjerojatno žestokog teksta možete pogledati ovdje.
Nakon susreta o romanu "Heaven" snimila sam preporuku za čitanje, pogledajte je ovdje: https://www.youtube.com/watch?v=GV0YxR0I25o
Kabinet čuda organizira udruga Blaberon u suradnji s Knjižarom Fraktura. Vodi ga Marija Ott Franolić koja ga je i osmislila, a financijski ga podupire Grad Zagreb.
Primjedbe
Objavi komentar